Det är tydligen okej att Region Dalarna investerar i alkohol, pornografi och vapen
Att säkerställa att det finns pengar avsatta för framtida pensionsutbetalningar är förstås viktigt. Region Dalarna gör det genom att årligen placera medel i olika fonder med förhoppning att de ska ge god avkastning och i dagsläget har pensionsportföljen ett värde av 3,5 miljarder kronor. Om man placerar pengar i fonder och aktier och enbart betraktar det som en sparform, ett sätt att få pengarna att växa, så är det hela ganska oproblematiskt och denna debattartikel skulle kunna ha slutat här.
Om man däremot samtidigt betraktar köp av andelar i fonder och aktier för vad det är, nämligen satsningar och investeringar, då kräver det mer uppmärksamhet.
Är avkastningen viktigast och spelar det ingen roll i vad
Region Dalarna investerar i?
Det finns ofta etiska riktlinjer och inför kommande regionfullmäktige ska Region Dalarna uppdatera sina. I direktiven som Regionstyrelsen den 8 december 2025 valde att godkänna angavs att det etiska gränsvärdet ligger vid fem procent. Region Dalarna får investera i företag eller fonder vars omsättning härrör till produktion eller försäljning av tobak, alkohol, spel, pornografi och vapen, så länge den inte överstiger fem procent.
Tekniskt sett innebär det, utifrån värdet av Region Dalarnas pensionsportfölj, att det är fullt möjligt för Region Dalarna att investera 175 miljoner i företag och fonder som handlar eller producerar tobak, alkohol, spel, pornografi och vapen.
Vänsterpartiet ansåg inte detta vara en rimlig ordning.
Vi menar istället att Region Dalarna ska hålla en strikt hållning där inga investeringar får göras i fonder eller företag som är verksamma inom dessa områden. Till vår förvåning var vi ensamma om denna hållning och det är att beklaga att tidigare så självklara etiska värden, nu har förskjutits.
Patrik Liljeglöd
Oppositionsråd, Region Dalarna